Celoštátne kolo Vidiečanovej Habovky 2022

V rámci 67. Folklórny festival Východná sa konalo celoštátne kolo súťažnej prehliadky hudobného folklóru detí Vidiečanova Habovka 2022 – celoštátne kolo . A mali sme veru nabitý víkendový📆 program.

V piatok ráno 1.7. LH Kamarádzi vyrazili🧳🚌 spolu s ďalšími zástupcami Trnavský samosprávny krajSpjevule ze Skalice , Timea Ondrisová z Petrovej Vsi a poobede sme už mali skúšku v Evanjelickom dome v Obec Východná , kde sa o niečo neskôr uskutočnilo aj prvé kolo súťažnej prehliadky. Evanjelický dom⛪️ bol plný speváckych skupín a hudobníkov z celého Slovenska, ktorí predviedli piesne zo svojich regiónov divákom a odbornej porote v zložení PaedDr. Anna Derevjaníková, PhD.; Prof. PaedDr. Bernard Garaj, CSc.; Mgr. Alžbeta Lukáčová PhD.; Mgr. Michal Noga; Mgr. Peter Obuch, PhD.

V sobotu zatiaľ čo prebiehalo druhé kolo súťažnej prehliadky (sólisti inštrumentalisti a sólisti speváci a spevácke duá) sme si zahrali a zaspievali v priamom prenose v programe Rádia Regina „Folklórny festival Východná s Rádiom Regina“📻. Poobede sme mali trochu času a tak sme si prešli areál, zatancovali 💃🕺 na Tancovisku, zahrali🍾👍❤️ a zaspievali si s kamarátmi, ktorých sme stretli na festivale. Čakal na nás (a všetkých účinkujúcich) ešte oficiálny podvečerný program Vidiečanova Habovka na Malej scéne. Predviedli sme spoločné vystúpenie spolu so Spjevulami ze Skalice. Potlesk, ktorý sme zožali nás potešil a povzbudil. Atmosféra bola úžasná, počasie prialo a amfiteáter bol plný ľudí. Večer sme využili príležitosť a na Tancovisku, kde sa práve nekonal iný program, sme si opäť zahrali a zaspievali s našimi kamarátmi❤️ – muzikantmi 🪗🎻🎺🎷🥁 z DFS Magdalénka (Modra) a z Muzikaše (Nivnice – ČR Nivnička).

V nedeľu doobeda si vedúci vypočuli hodnotenie od poroty Vidiečanovej Habovky. Tento rok sa rozhodli neudeľovať žiadne pásma (všetci účastníci celoslovenského kola –🎻🎤 Zlaté pásmo🎉). Za krásneho slnečného počasia sa stovky krojovaných zhromaždili pred Evanjelickým domom, sformovali sa do sprievodu a so spevom, hudbou ale aj tancom prešli obcou Východná až k amfiteátru, kde na Malej scéne prebehlo záverečné oceňovanie🏅. Na tento víkend budeme ešte dlho spomínať.

Ďakujeme👍❤️🤝❤️💪 organizátorom a sponzorom Vidiečanovej Habovky za podporu a rozvíjanie hudobného folklóru detí – Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne , Národné osvetové centrum , Fond na podporu umenia , Obec Habovka , Obec Východná , Žilinský Samosprávny Kraj .